Tranzistori

ArduinoElektrodaļas – Tranzistori

Tranzistors – pusvadītāja ierīce, kura tiek izmantota elektronikā signālu pastiprināšanai, modulēšanai, ģenerēšanai u. c.

Tranzistoru veidi:
– Bipolārie tranzistori (PNP, NPN)
– Lauktranzistori (FET, Field-Effect Transistor)
– Optiskie tranzistori (Phototransistors)
– Optiskais izolators (Optocoupler), u.c.

Bipolārajiem tranzistoriem (PNP, NPN) parasti ir 3 izvadi – emiters(E), bāze(B) un kolektors(C). Strāvas stiprums (I, ampēri(A)) ķēdē mainās, atkarībā no strāvas stipruma bāzē. NPN tranzistorā strāva plūst, kad strāvas stiprums bāzē ir zems, bet PNP tranzistorā plūst, kad augsts.

Optiskajiem tranzistoriem (phototransistors) jeb optiskajiem rezistoriem (photoresistors) ar 2 elektrodiem vadības elektroda (bāzes B) vietā ir optiskā diode (photo diode), kuras ražotās strāvas stiprums mainās atkarībā no gaismas daudzuma, bet ar optiskajiem tranzistoriem ar 3 elektrodiem, šis strāvas stiprums ir regulējams, pievienojot papildus strāvas stiprumu pie bāzes (B). Optiskos tranzistorus izmanto kā sensorus, kuri uztver redzamo gaismu, infrasarkano signālu vai ultravioleto enerģiju. Vairāk šeit

Lauktranzistoriem (Field-Effect Transistor) ir labas pastiprinošās īpašības, liela ieejas pretestība un daudz mazāks paštrokšņu līmenis salīdzinājumā ar bipolārajiem tranzistoriem. Lauktranzistoru 3 izvadus sauc par izteci (S-source), noteci (D-drain) un aizvaru (G-gate).
Lauktranzistoru (FET) veidi: ar p-n pāreju vai ar izolētu aizvaru (MOSFET, Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect Transistor).

Lauktranzistoros strāva sāk plūst no izteces (S) uz noteci (D), pievadot papildus strāvas spriegumu (U, volti(V)) aizvarā (G-gate).

Lauktranzistora piemērs – Copyright 2012 Philip J. O’Keefe, PE

Optiskais izolators (phototransistor optocoupler) ir drošības iekārta, kura pārsūta elektriskos signālus starp diviem galvaniski izolētiem slēgumiem (circuit) ar gaismas signālu.
Tas sastāv no gaismu emitējošas diodes (LED) un optiskā tranzistora (phototransistor).

Vairāk par tranzistoriem lasīt – Vikipēdija,

Eksperiments – Tranzistors
http://www.creative-science.org.uk/transistor.html

How to Build an Infrared (IR) Phototransistor Receiver Circuit
http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/Infrared-phototransistor-receiver-circuit.php

Piegāde ar Latvijas pastu vai pakomātu (Omniva, DPD, PastaStacija) – 3.00€

Pasūtīšana un papildu info pa tālr.: 29216755 vai e-pastu: info[at]orient.lv