Rezistori

ArduinoElektrodaļas – Rezistori (pretestības)

Rezistors (saukts arī par pretestību) ierobežo ķēdē plūstošās strāvas stiprumu. Liekā enerģija tiek izdalīta siltuma veidā.

Kādus rezistorus izvēlēties?
Eksperimentiem ir piemēroti Plēves rezistori (film resistors), jo tie ir precīzi, paredzēti zemai jaudai (līdz 0.5W) un ir lēti.

Metāla plēves rezistori (metal film resistor) ir sarkanā vai gaiši zilā krāsā, Oglekļa plēves rezistori (carbon film resistor) ir pelēkā, zilā vai dzelteni bēšā krāsā.
Metāla plēves rezistoriem ir labāka temperatūras stabilitāte (līdz 250-300°C), bet Oglekļa plēves rezistoriem tikai līdz 200°C.
Metāla plēves rezistori ir ar zemāku troksni un ir piemērotāki analogajām iekārtām, tur kur ir augstas frekvences vai radio viļņi, jo ir zemāka induktivitāte un kapacitāte nekā Oglekļa plēves rezistoriem. Oglekļa plēves rezistori ir piemēroti darbam ar digitālām iekārtām.

Kā noteikt rezistora pretestību omos?
Rezistora pretestību omos (Ω) nosaka pēc 4 vai 5 krāsainiem gredzeniem, no kuriem pirmie 2 vai 3 nosaka vērtību, nākamais – reizinātāju.
Pēdējā gredzena (atdalīts ar atstarpi) krāsa nosaka pielaidi (tolerance) procentos, kas ir iespējamā pretestības kļūda no uzrādītās. Parasti tā ir brūna (±1%), zelta (±5%) vai sudraba (±10%).

Rezistora funkciju var veikt arī potenciometri (maiņrezistori, pieregulēšanas rezistori jeb trimmeri), optiskie rezistori un termorezistori.

Vairāk par rezistoriem – Vikipēdijā un Datuve.lv

 

Piegāde ar Latvijas pastu vai pakomātu (Omniva, DPD, PastaStacija) – 3.00€

Pasūtīšana un papildu info pa tālr.: 29216755 vai e-pastu: info[at]orient.lv