Pusvadītāju diodes

Elektronika – Elektrodaļas – Pusvadītāju diodes

Diode (no grieķu di(divi) + elektrods) ir elektroniska pusvadītāju ierīce ar diviem izvadiem, kurā elektriskā strāva plūst vienā virzienā, un kuru veido viena elektronu-caurumu (p-n) pāreja.

Pusvadītāju diodes darbības pamatā vairumā gadījumu ir elektronu-caurumu pārejas (p-n pārejas) vai metāla-pusvadītāja kontakta īpašības.

Pusvadītājs – viela, elektriskās strāvas vadītājs, kuras vadītspēja mainās ārējo apstākļu (temperatūra, apgaismojums, radioaktivitāte u.c.) ietekmē. Pusvadītāju izgatavošanā g.k. lieto silīciju (Si) un germāniju (Ge), kuru spējas uzlabo ar citiem elementiem.

Diožu tipi:
Taisngrieži, impulsdiodes, stabilitroni, superaugsto frekvenču diodes, tuneļdiodes, Šotkija diodes, optoelektroniskās diodes (fotodiodes, gaismas diodes, lāzerdiodes), varikapi, Ganna diodes vai Ganna ģeneratori.

https://lv.wikipedia.org/wiki/Diode

http://www.ulbrokas-vsk.lv/diski/Physicon2/Open%20Physics%202.6%20part%202%20Lat/content/chapter1/section/paragraph14/theory.html

Taisngriezis
https://lv.wikipedia.org/wiki/Taisngriezis

Lāzerdiode ir pusvadītāju diode, kas pārveido elektrisko enerģiju koherentā gaismas izstarojumā. Lāzerdiodi var uzskatīt par lāzeru, kam aktīvā vide ir elektronu-caurumu gāze, bet darbīgais apgabals – pusvadītāju p-n pāreja.